Bardzo „przenoszona” ciąża.

Bez kategorii

Trafiła do nas przemiła biała koteczka. Właściciele skarżyli się na duży brzuch kotki. Taki stan trwał już od kilku miesięcy. Zażartowałam, że może jest w ciąży, ale opiekunowie zapewnili, że stosują u kotki antykoncepcję. Zrobiliśmy badanie krwi, które wyszło bardzo ładnie, gdyż malutka nie miała anemii, a wątroba i nerki pracowały bardzo ładnie. USG pokazało niejednoznaczny obraz. Pozostało nam różnicowanie między cystą/torbielą, nowotworem, a nietypowym ropomaciczem.

DSC_1421Po podaniu leków i nawodnieniu pacjenta przystąpiliśmy do zabiegu następnego dnia. Okazało się, że to jednak ropomacicze. Kotka była w ciąży i dostała leki antykoncepcyjne, które najprawdopodobniej były przyczyną całej historii. Kociaki obumarły w środku i tylko wysoka odporność kotki uratowała jej życie. Opiekunowie oczywiście chcieli dobrze, także nie powinni mieć do siebie pretensji, ale na przyszłość takie sytuacje trzeba staranniej sprawdzać.

DSC_1414DSC_1416DSC_1418Koteczka została jeszcze dwa dni w szpitalu. Kiedy doszła do siebie i zaczęła rozrabiać, wydaliśmy ją opiekunom i już jest w domku :)

lek.wet. Marzena Pachura