Chlamydioza kotów

Bez kategorii

Chlamydioza jest to choroba powodowana przez wewnątrzkomówkową bakterię Chlamydophila felis (Chlamydia felis). Powoduje ona często jednostronne zapalenie spojówek, które po kilku dniach obejmuje też drugie oko i łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak katar/kichanie. Może doprowadzić w ciężkich przypadkach do zapalenia płuc.

chlamydia

Na zdjęciu 3-letnia koteczka rasy europejskiej, która od kilku dni kicha i nie je. Z oka wypływa surowicza wydzielina. Spojówki mają ciemnoróżowy kolor i są bardzo obrzęknięte. Kot wygląda, jakby się uderzył w oko w trakcie zabawy.

chlamydia1

Aby potwierdzić diagnozę należy pobrać wymaz ze spojówki/rogówki i wysłać do laboratorium (w naszym wypadku korzystamy z laboratorium weterynaryjnego). Czas oczekiwania na wyniki to ok 2-5 dni.

W leczeniu chlamydiozy często stosujemy antybiotyk doksycyklinę, lecz nie można jej używać w przypadku kociąt poniżej 9 miesiąca życia (zmienia barwę szkliwa zębów) i kotek w ciąży. W takim wypadku trzeba zmienić antybiotyk na amoksycylinę z kwasem klawulanowym, która jest bezpieczniejszą i efektywną alternatywą.

Gdy mamy w domu dużo kotów i chcemy wprowadzić nowego, warto przebadać go najpierw w kierunku Chlamydophila.

Opcją jest także szczepienie, jeśli nasz zdrowy kot będzie się stykał ze zwierzętami prawdopodobnie zakażonymi.

DSC_0153

lek.wet. Marzena Pachura