Koci Katar

Bez kategorii

katar kociJesień to czas, kiedy naszymi najczęstszymi pacjentami są kociaki z tak zwanym „katarem kocim”. Jest to choroba wywoływana przez wirusy – herpeswirusy i caliciwirusy. Ten pierwszy uszkadza rogówkę oczu, powoduje zapalenie spojówek i zmiany w obrębie jamy nosowej. Z kolei caliciwirus najczęściej atakuje jamę ustną i dziąsła. U kotów zarażonych bardzo często występują nadżerki na języku.

Katzenschnupfen_Calicifot. Kalumet, Wikimedia Commons

Krótko po infekcji pojawiają się wtórne zakażenia bakteryjne. Koty kichają i kaszlą. Mają zaczerwienione, załzawione oczy. Wysuwają się trzecie powieki. Często i z oczu i z nosa leci brudna wydzielina. Koty nie chcą ani jeść, ani pić. Są bardzo osowiałe.

dwakotkiKatar koci jest szczególnie niebezpieczny dla wolno żyjących młodych kotów. Im zwierzę młodsze, tym choroba może mieć cięższy przebieg. Często przynosicie nam Państwo do przychodni znalezione na ulicy kociaki, u których doszło już do zapalenia płuc. Niestety w takim wypadku mamy bardzo małe szanse, aby pomóc i uratować kotka.

spikotekLeczenie obejmuje zazwyczaj podawanie antybiotyków i  leków przeciwzapalnych w tabletkach lub płynie oraz częste oczyszczanie oczu i nosa. W przypadkach, kiedy zagrożone jest życie pacjenta, niezbędny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu. Zakładamy wenflon i odżywiamy kotka pozajelitowo. Wszelkie leki dostaje w zastrzykach. Często potrzebny jest też termofor, ponieważ kociaki są wyziębione i cały czas śpią. Ważne jest także podawanie witamin, zwłaszcza witaminy C oraz aminokwasu lizyny, która hamuje namnażanie się herpeswirusa. W naszej praktyce stosujemy też beta-glukan. Jest to substancja wzmacniająca odporność.

Film przedstawia chorego kociaka podczas hospitalizacji. Maluch ma bardzo duże problemy z oddychaniem.

Profilaktyka zakażeń herpeswirusem i caliciwirusem obejmuje szczepienia. Pierwsze w 9 tygodniu życia. Drugie miesiąc później. Szczepienie można powtórzyć po upływie roku. Dorosłe koty szczepi się nie częściej niż co 3 lata.

Warto pamiętać też o dobrej karmie, lizynie i witaminach dla naszych milusińskich. Oby tej jesieni jak najwięcej kotów było zdrowych :)

lek.wet. Marzena Pachura