Nadwrażliwość u kota

Bez kategorii

Niedawno trafił do nas kiciuś o imieniu Filip z dość dużym problemem dotyczącym uszu. Drapał się nieprzerwanie, aż pojawiła się krew. Po umyciu okolicy :

DSC_1240

Jak widać same uszy nie są zaczerwienione i obrzmiałe. Za to okolica ucha to raczej przykry widok. Kot dostał maści do samego ucha, leki przeciwświądowe/przeciwalergiczne i antybiotyk w tabletkach do domu.

DSC_1243

A tu mamy zdjęcia kotka już po leczeniu. Pozostało kilka strupków. Z samej wydzieliny z ucha zrobiliśmy preparat mikroskopowy i znaleźliśmy w nim bakterie (bez pasożytów). Pytanie pozostaje, co wywołało taką nadwrażliwość u kota? Jako pierwszy należy mieć zawsze na uwadze pokarm. Czy jest świeży, z jakiego sklepu? A może marketu? A może rozważany na kilogramy na targu? Jakiej marki? W jakiej cenie? Czy ma datę ważności? Jaki ma skład?

DSC_1290Bardzo wiele kotów ma podobne zmiany także po ukąszeniach pcheł lub, gdy są uczulone na pyłki, roztocza itp. Jeśli zmiany się powtarzają, wskazane są testy z krwi w kierunku rozpoznania grupy alergenów (aby później wyeliminować je w miarę możliwości z życia kota)

A oto jak może wyglądać nieleczona kocia nadwrażliwość, w tym przypadku pokarmowa:

Feline_food_allergyfot. dzięki uprzejmości Caroldermoid

 

Na koniec kilka zdjęć. Tym razem inny kotek, Feluś. Rany widoczne na zdjęciach wydrapał przez 2 dni. Aktualnie jest jeszcze leczony.

felus1felus2felus3felus4

lek.wet. Marzena Pachura